طلاق توافقی

طلاق توافقی

 

طلاق توافقی: در طلاق توافقی زن و شوهر می‌بایستی در مورد کلیه مسائل مربوط به مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات، جهیزیه و اجرت‌المثل و … توافق کنند تا زودتر به هدفشان برسند. دادگاه هر توافقی در این موارد را در حکمی که صادر می‌کند درنظر می‌گیرد و آن را در گواهی عدم امکان سازش که یکی از مهم‌ترین مدارک برای طلاق توافقی است، ذکر می‌کند.

 

ماهیت طلاق توافقی

ماهیت این نوع طلاق یعنی تفاهم میان زوجین برای صدور طلاق و به دنبال آن توافق در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند که از نظر قانون محترم و دادگاه ملزم است آنها را رعایت کند. به عنوان مثال زوجین با هم به تفاهم می رسند و توافق می‌کنند که زوجه مهریه را در قبال طلاق ببخشد و یا با شرایط توافق شده میانشان مهریه پرداخت شود. در بعضی مواقع هم ممکن است قسمتی از مهریه بذل شود و مابقی پرداخت شود بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس و قاضی ملزم است آن را اجرا کند.

جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی

 

اغلب زوجین، این سوال را می پرسند که آیا شرکت در جلسات مشاوره طلاق توافقی، ضروری است؟ آیا نمی شود بدون حضور در این جلسات، اقدام به جدایی کرد؟ تبعات عدم حضور در جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی چیست؟ در پاسخ به این پرسش ها باید گفت:

بر اساس قانون حمایت خانواده، شرکت در جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی ضروری است و تا زمانی که زوجین، گواهی عدم انصراف از طلاق را از مراجع مشاوره دریافت نکرده باشند، دادخواست آن ها، مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش، در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نخواهد شد.

لذا جهت بررسی کوتاه ترین راه برای انجام طلاق، با وکلای متخصص و باتجربه در این زمینه مشاوره کنید.

غربالگری طلاق توافقی

در صورتی که مایل به طی کردن مراحل طلاق توسط خودتان هستید باید به سامانه نوبت دهی طلاق ( سامانه تصمیم ) مراجعه کرده و اطلاعات هویتی خود را در سایت وارد کرده و یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب نمایید.  مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق، آنها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی استان تهران ارجاع می دهد. جلسه مشاوره  معمولا بین 1 تا 5 جلسه می‌باشد.

توجه داشته باشید که تعداد جلسات بستگی به  شرایط زوجین و همچنین مرکز مشاوه دارد و ممکن است تا 45 روز زمان ببرد. پس از دریافت  گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره گواهی ذکر شده را در هنگام ثبت دادخواست طلاق توافقی، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل داده می‌دهید. دفتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست را ثبت و به دادگاه خانواده ارجاع می‌دهد.

پس از اینکه دادگاه رای طلاق توافقی را صادر کرد، زوجین تنها 3 ماه فرصت دارند که به دفتر رسمی طلاق و ازدواج مراجعه کرده و صیغه طلاق را جاری نمایند در غیر این  صورت  گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط است.

هزینه جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی

 

پس از بررسی تعداد جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی و تبعات عدم حضور در این جلسات، توسط زوجین، در این بخش از مقاله، قصد داریم، درباره میزان هزینه جلسات مشاوره و مسئول پرداخت آن، صحبت کنیم و توضیح دهیم، قانون، در خصوص مسئول پرداخت هزینه جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی، چه تعیین تکلیفی کرده است.

هزینه جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی، مانند سایر هزینه های طلاق توافقی با نظر خود زوجین، پرداخت خواهد شد و قانونی درباره اینکه کدام یک از زوجین مسئول پرداخت این هزینه است، وجود ندارد؛ بنابراین، زوجین، می توانند، با توافق، نسبت به پرداخت آن، اقدام کنند.

در خصوص پاسخ به پرسش های پیرامون میزان و مبلغی که برای هر جلسه از جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی، باید پرداخت گردد، نیز باید گفت، تعرفه هر این جلسات، برای هر یک از زوجین، مبلغی در حدود 70 هزار تومان است که بسته به نرخ تعرفه هر سال، میزان آن، تغییر می کند.

مدت زمان طلاق توافقی

 

برای پاسخ به سوال اینکه مدت زمان انجام طلاق توافقی چقدر می باشد باید گفت که در حال حاضر در اکثر شعبات دادگاه های خانواده تهران روند و مدت زمان طی کردن مراحل  که شامل ثبت دادخواست  در دفاتر خدمات قضایی، تعیین شعبه و دادگاه، مراجعه به شعبه و صدور رأی گواهی عدم امکان سازش است، این زمان با بهره مندی از وکیل طلاق توافقی کمتر از یک ماه به طول می انجامد و در صورتیکه طلاق توافقی بدون وکیل انجام پذیرد، این مدت بین 3 الی 4 ماه زمان می برد.این زمان در شهرهای مختلف کشور می تواند متفاوت باشد. با توجه به این موضوع باید گفت که گاها پیش می آید که انجام تمامی مراحل در برخی مناطق به چند هفته هم نمی کشد و شاید بهتر است در جواب اینکه مدت زمان انجام طلاق توافقی چقدر می باشد، گفت در کوتاه ترین زمان ممکن.

مزایای داشتن وکیل در طلاق توافقی

 

داشتن وکیل طلاق در مواردی الزامی است، مثلاً در مواردی که شوهر به زن یا شخص دیگری وکالت طلاق داده است، این وکالت طلاق می تواند به صورت وکیل طلاق باشد یا شرط ضمن عقد نکاح مندرج در سند ازدواج، در این موارد، وجود وکیل مبنای دادگاه عدالت است زیرا در حین طلاق الزامی است. توجه داشته باشید که ممکن است زن برای طلاق به مرد وکالت داده باشد که در این موارد داشتن وکیل نیز الزامی است. اما در سایر موارد طبق قوانین جاری اختیاری است. واضح است که یکی از مزایای وکیل طلاق توافقی در تهران تسریع در کار و حفظ حقوق موکل است. و ارباب رجوع را از تاخیر در دادگاه، استرس، مشاجره و افزایش تنش ها و توهین های احتمالی برخی افراد مصون می دارد. واقعیت این است که برای بسیاری از افراد شایسته، مواجهه با آشنایان و اقوام در دادگاه خانواده بسیار آزاردهنده است و همچنین استفاده از وکلای مجرب مانع از اطاله ی دادرسی،انجام هرچه سریعتر و گذر از موانع احتمالی بر سر راه موضوع وکالت (طلاق) خواهد بود.

زوجینی که در تهران ساکن هستند زمانی که مشکلات خانوادگی برایشان پیش می آید و توافق به جدا شدن می کنند، معمولا در این مواقع به ‌دنبال یافتن بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران خواهند بود. وکیل طلاق توافقی که در تعیین امور مربوط به پرونده های خانواده و پرونده های مشابه تجربه کافی داشته باشد. گروه وکلای عدالت جویان با حضور وکلای حرفه ای در امر مشاوره حقوقی – وکالت امور خانوادگی یکی از بهترین وکیل ها در تهران میباشد . چندین سال سابقه موفقیت آمیز در امور وکالت و دعاوی خانوادگی ، تاکنون با ارائه خدمات مشاوره حقوقی به تمامی عزیزانی که به دنبال وکیل طلاق توافقی تهران میباشند توانسته ایم جزء وکلای برتر در تهران باشیم.

وضعیت مهریه در گرفتن طلاق توافقی به چه صورت است؟

 

آنچه از دیدگاه قانون در مورد مهریه برای طلاق توافقی اهمیت دارد مسئله زناشویی بین زوجین است. اگر بین زن و شوهر نزدیکی کامل واقع شده باشد، تمام مهریه به زن (زوجه) تعلق می‌گیرد و دیگر این توافق آن‌هاست که راستای طلاق توافقی چه تصمیمی در مورد آن اتخاذ کنند.

اگر بین زوجین زناشویی واقع نشده باشد، تا قبل از طلاق زن می‌تواند همه مهریه را مطالبه کند و فقط در زمان طلاق است که زن مستحق نصف مهریه خواهد بود. لذا در این جا هم علی‌رغم این که بر طبق قانون و شرع، زن مستحق نصف مهریه است، بستگی به توافق زوجین دارد که بخواهند در راستای طلاق توافقی و مهریه چه تصمیمی در خصوص آن بگیرند. اعم از این که زن باکره بخواهد مهریه استحقاقی را ببخشد و یا با توافق آن دریافت کند.

 

 

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن